петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Украина и понатаму ги диктира цените на нафтата

nafta-race

Поврзани вести

Цените на нафтата денеска се различни, по загриженоста поради украинската криза и продолжувањето на острите судири на истокот на Украина.

Барел американската „лесна“ нафта за испорака во јули поевтини на меркантилната берза во Њујорк за четири центи на 104,07 долари за барел.

Иста количина на северноморска нафта од типот „брент“ за испорака во јули на пазарот во Лондон чини 110,15 долари односно 13 центи повеќе отколку на крајот на вчерашното тргување, пренесува новинската агенција Франс прес.

Привремената влада во Киев соопшти вчера дека по борбите со проруските сили на аеродромот во Доњецк, на истокот на Украина, вратена е контрола над овој аеродром и дека во таа прилика загинале 40 лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести