четврток, 24 август 2017  |  Вести денес: 0

Украина им предложи на Романија и Бугарија да создадат заедничка воена бригада

Меѓу главните задачи ќе и биде учеството во мултинационалните дејствија за обезбедување на мирот и продлабочување на регионалната соработка во воената сфера.

Украина им предложи на Романија и Бугарија да создадат заедничка воена бригада

Украина им предложи на Романија и Бугарија да создадат заедничка воена бригада

Последни вести

Украина им предложи на Романија и Бугарија да создадат заедничка воена бригада, по примерот на полско-литванско-украинската бригада, соопшти денеска на Твитер Свјатослав Цеголко,  портпаролот на украинскиот претседател Петро Порошенко,  јавува ТАСС.

Порошенко денеска престојува во посета на Букурешт.

На 19 септември во Варшава беше потпишан договор за создавање на мултинационална полско-литванско-украинската бригада. Таа ќе биде користена за учество во операции под покровителство на ОН, НАТО и ЕУ.

Меѓу главните задачи ќе и биде учеството во мултинационалните дејствија за обезбедување на мирот и продлабочување на регионалната соработка во воената сфера.

Штабот на бригадата се наоѓа во полскиот град Лублин, а целосната нејзината оперативна подготвеност се очекува да биде достигната по две години.

Најчитани вести