петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Украина: Извршена најголемата размена на воени затвореници

121964497-630x289

Последни вести

Северно од Доњецк денеска беше извршена најголема размена на воени заробеници меѓу украинските сили и проруските сепаратисти од почетокот на конфликтот во источна Украина.

Дарја Морозова, висок претставник од Доњецката народна република изјави дека Киев и ДНР размениле заробеници по шемата 222 за 150 (222 бунтовника за 150 украински војници).

Размената помина без инциденти. Размената на воени заробеници меѓу Киев и Лугањската народна република е одложена за утре, без да се дадат повеќе детали за причината.

Размената на воени заробеници беше договорена на средба на Контакт групата за Украина на 24 декември во Минск.

Најчитани вести