петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 37

Украина ја распушти пратеничката група на комунистите

Претседателот на украинскиот парламент Олександар Турчинов најавил денес распуштање на пратеничката група на Комунистичката партија на Украина, обвинета дека отворено го поддржува прорускиот сепаратизам на истокот на Украина.

images

Последни вести

Претседателот на украинскиот парламент Олександар Турчинов најавил денес распуштање на пратеничката група на Комунистичката партија на Украина, обвинета дека отворено го поддржува прорускиот сепаратизам на истокот на Украина.

„Тоа е историски момент. Се надевам дека никогаш веќе нема да има комунистичка група во украинскиот парламент“, рекол Турчинов, кој го искористил неодамна усвоениот закон кој му дозволува распуштање на некоја парламентарна група која има многу мал број на пратеници.

Во украинскиот парламент со 450 пратеници има 23 комунисти. Украинската влада соопштила дека отпочнала судска процедура да ја забрани Комунистичката партија. Според сознанијата на украинската служба за безбедност, локалните одбори на комунистите ги поддржуваат проруските активисти на истокот на Украина, кои се борат против владините сили на безбедност.

Шефот на пратеничката група на омунистичката Партија Шимоненко ја оценил одлуката на Турчинов како „нелегална“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести