сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Украина ќе добие три милијарди долари од Москва

rusia i ukraina

Поврзани вести

Украина до утре ќе треба да добие три милијарди долари кои што претставуваат прв дел од рускиот план за финансиско спасување на оваа земја.

Кога украинскиот претседател Виктор Јанукович ја посети официјална Москва, Русија одлучи финансиски да и’ помогне на Украина која што се соочува со длабока рецесија. Таа ќе и’ исплати 15 милијарди долари на име на украинскиот јавен долг, од кои што три милијарди пред истекот на годината и дополнително ќе ја намали цената на гасот за 30 отсто.

Украинската опозиција, која во центарот на Киев е мобилизирана од почетокот на месецот против запирање на власта од економското приближување до Европската унија за да се приклучи кон Москва, ја осуди земјата бидејќи станува заложник на Русија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести