сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Украина ќе го зголеми бројот на вооружените сили

ukraina

Последни вести

Украинскиот Парламент денеска усвои закон за зголемување на бројот на припадниците на украинската армија за една третина, пишува МИА.

Со законот е предвидено бројот на украинските војници да се зголеми на 250.000 лица.

Законот беше поддржан од 270 пратеници, а за негово усвојување беа потребни 226 гласови.

Законот треба да биде потпишан од украинскиот претседател Петро Порошенко, пред да стапи во сила.

Најчитани вести