недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Украина ќе поднесе барање за членство во ЕУ во 2020 година

porosenko

Последни вести

Украина во 2020 година ќе поднесе барање за членство во ЕУ, изјави денеска шефот на државата Петро Порошенко.

– Пред цела Украина денеска ќе ја претставам новата програма, визијата за реформи под име „Стратегија-2020“ – истакна Порошенко.

Тој нагласи дека документот вклучува 60 реформи, специјални програми, кои Украина ќе ги исполни со цел по шест години да добие покана за членство во Унијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести