петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Украина ќе воведе посебен режим за премин на границата со Крим

krim

Поврзани вести

Украинските власти ќе воведат посебен граничен режим на границата со Крим, покрај визите што одлучи да ги воведе за граѓаните на Русија, пренесе „РБК-Украина“, повикувајќи се на изјава на шефот на „Баткивштина“, Сергеј Соболев.

„Ние нема да го охрабриме во никој случај конечното затворање на границата со Крим. Но ќе биде воведен посебен режим на пропуштање со воени, цариниски и сите потребни погранични служби, што ќе го контролираат влегувањето и излегувањето од окупираните територии“, изјавил Соболев.

Украина покрај тоа одлучи да воведе и визи за Русија и да излезе од заедницата на независни држави ЗНД, која брои 11 поранешни советски републики, изјави секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, Андреј Парубиј

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести