четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 54

Украина: Кличко повикува на генерален штрајк

Кличко повикува на генерален штрајк во Украина

klicko

Поврзани вести

Лидерот на укаинската опозиција, Виталиј Кличко, утрово ги повикал своите приврзаници на генерален штрајк, додека демонстрантите, кои вчера ја зазеле зградата на државната администрација, подигнале барикади околу овие објекти, јавуваат тамошните медиуми.

Обраќајќи се до приврзаниците на опозицијата, собрани на Плоштадот на независноста во Киев, лидерот на партијата УДАР (Украинска демократска партија за реформи), Кличко утрово ги повикал луѓето на генерален штрајк.

„Властите мора да се соочат со генерален штрајк. Доколку бидеме обединети нема да може да не поразат. Ќе живееме во нова Украина уште оваа година“, порачал Кличко, а неговиот говор бил проследен со повици „во напад“ и „само напред“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести