вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Украина на работ на граѓанска војна?

Нови закани за безбедноста на Украина

Ukraine

Поврзани вести

Проруските региони на Украина прогласуваат независност. Официјални претставници на Киев започнаа акција против нив, а Москва предупреди дека Украина може да се втурне во граѓанска војна.

По неделните протести во трите источноукраински градови Доњецк, Харков и Лугањски, група проруски ориентирани демонстранти вчера ја зазеле главната зграда на администрацијата во Доњецк и прогласила „Доњецк Република“.

Harkov (Beta-AP)

Демонстрантите од говорницата на локалниот парламент на политичарите им дале рок да распишат референдум за одделување.

Во Лугањски проруски демонстранти влегле во владината зграда, каде што е локалното седиште на државната безбедност, од каде заплениле оружје.

Beta-AP

Судири имало и во Харков, каде се судриле сепаратистите и приврзаниците за единство на Украина.

Проруски активисти, кои се противат на новата украинска влада, ги продолжиле протестите и ја зазеле зградата на локалната власт.

Како реакција на настаните во Харков, официјален Киев започна со организација на антитерористичка организација. Украинскиот министер за внатрешни работи рекол дека центарот на Харков е блокиран.

Потоа се огласила Москва, која што ги повикала украинските власти да ги прекинат подготовките за интервенција во проруските региони во источниот дел на Украина, и предупредила дека во спротивно може да избие граѓанска војна.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести