среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Украина: Најмалку 13 жртви од судир на воз и автобус

Возот удрил во автобусот на железнички премин

Ukraine Bus Train Collision

Поврзани вести

Најмалку 13 лица загинаа откако воз удрил во автобус во украинската провинција Сума, соопштиле тамошни претставници.

Истите извори тврдат дека се повредени најмалку шест лица во несреќата која што се случила во североисточниот дел на Украина.

„Возачот на автобусот ја игнорирал сообраќајната сигнализација и звукот, па се упатил кон преминот. Возоот практично го пресече автобусот на половина и го влечеше некое време“, соопштуваат тамошните медиуми.

Локалната служба за вонредни ситуации потврдила дека несреќата се случила откако воз удрил во автобус на железнички премин.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести