петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 30

„Украина не се продава“

ukraina-saka-voeu

Поврзани вести

Отстапките на кои се согласи претседателот на Украина, Виктор Јанукович, не ја задоволија ниту опозицијата, ниту западот. Европската унија вчера ги прекина разговорите со Киев за договорот за асоцијација, обвинувајќи ги властите на земјата за неподготвеност да се договорат, а САД му се заканија на украинското раководство со санкции.

Барањата на опозицијата принципиелно се изменија, како главна задача тие повеќе не бараат казнување на виновниците што ги спречуваа протестите, туку спречување на „продажба на Украина“ во текот на планираната утрешна посета на претседателот Јанукович во Русија.

Новонастанатата ситуација се претвора во безизлезна за претседателот на Украина. Во исто време експерти предупредуваат дека да се инвестира во политика, што не може да ја задржи власта, би било неразумно, пишува „Коммерсант“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести