вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Украина нема да интервенира на Крим

referendum na krim

Поврзани вести

Украина нема да започне воена интервенција на Крим за да го спречи одделувањето на тој црноморски полуостров, изјавил вршителот на должност украински претседател и претседател на Собранието, Александар Турчинов.

„Не можеме да започнеме воена операција на Крим бидејќи така ќе ја изложиме на опасност источната граница и Украина нема да биде заштитена“, рекол Турчинов, додека Крим се подготвува за референдум за присоединување кон Русија кој што ќе се одржи во недела на 16-ти март.

Претстојниот референдум за присоединување кон Русија, како што изјавил Турчинов, е „фарса“ чии резултати ќе бидат наместени во Москва.

„Она што се нарекува референдум нема да се случи на Крим, туку во канцелариите на Кремљ“, истакнал Турчинов.

Руските лидери, како што вели тој, одбиваат дијалог со украинските власти.

„Тие одбиваат секаков контакт со министерството за надворешни работи и со Владата“, рекол Турчинов, додека западните сили, на чело со Германија, се залагаат за формирање на контакт група за да се спречи граѓанска војна.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести