вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Украина од Русија бара екстрадиција на Јанукович

viktor-janukovic

Поврзани вести

Украина  бара екстрадиција на отповиканиот претседател Виктор Јанукович, кој што се наоѓа во Русија , соопшти канцеларијата на украинското главно обвинителство, пренесе „Ројтерс“.

Украинското обвинителство ќе постави прашање за испорачување на украинскиот државјанин Виктор Јанукович, за кого е распишана меѓународна потерница.

Рускиот претседател Владимир Путин, за состојбата во Украина телефонски разговараше со британскиот премиер Дејвид Камерон, германската канцеларка Ангела Меркел и претседателот на Европскиот совет, Херман Ван Ромпеј, соопшти прес службата на Кремељ.

Во соопштението се наведува дека е особено важно да не се дозволи понатамошна ескалација на насилството и што поскоро да се нормализира состојбата.

„Ројтерс“ пренесе дека Камерон му рекол на Путин дека Русија мора да го почитува територијалниот интегритет на Украина. Портпаролот на Даунинг стрит рекол дека британскито премиер му телефонирал на Путин за да разговараат за ескалација на напнатоста на Крим.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести