петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 1

Украина одобри мобилизација

Ukraine

Поврзани вести

Украинскиот парламент денеска одобри делумна мобилизација за да се одговори на „мешањето на Русија во внатрешните прашања на Украина“.

Еден ден откако мнозинството граѓани на Крим на референдум гласаа за присоединување на полуостровот кон Русија, во украинскиот парламент се гласаше за делумна мобилизијата.

Вршителот на должност претседател на Украина, Александар Турчинов, денеска во парламентот изјавил дека референдумот за присоединување на Крим кон Русија е „голема фарса“.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести