среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Украина: Парламентот го укина спорниот закон

Се става ли крај на кризата во Украина?

ukrainski parlament

Поврзани вести

Пратениците на украинскиот парламент денеска изгласаа укинување на законот со кој од минатиот понеделник беа забранети масовни собири на демонстранти, по што ескалираа двомесечните мирни демонстрации.

Законот е укинат со гласовите на 361 пратеник, додека се забележани само два гласа „против“, што значи дека повеќе не важат драконските мерки со кои се предвидува кривично гонење на учесниците во антивладините протести.

Ставањето вон силa на контроверзниот закон, како и оставката од премиерот Микола Азаров исто така треба да ги намалат тензиите и да пронајдат начин за мирно решавање на кризата.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести