петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Украина побара од Русија да го екстрадираат Јанукович

„Промената на режимот е нужна, но мора да биде спроведена во согласност со уставот,“ изјави Путин.

ukrainec

Поврзани вести

Новиот шеф на Украинската служба за безбедност Валентин Наливаиченко (47) побара од Русија да го екстрадира поранешниот претседател Виктор Јанукович кој последен пат бил виден на руска територија.
Тој на прес конференција истакна дека од неговите руски колеги побарал да ја обноват соработката и да го екстрадираат Јанукович и тоа итно.

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека украинскиот параламент е легитимен, но дека сегашниот вршител на должност на шеф на држава не е легитимен, туку единствен легитимен претседател и понатаму е Јанукович.

Тој изјави дека Москва нема да ги признае резултатите од изборите во Украина, ако гласањето се одвива во атмосфера како што владее во моментов.

„Промената на режимот е нужна, но мора да биде спроведена во согласност со уставот,“ изјави Путин.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести