вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Украина поради цената го прекина презимањето на руски гас

ukraina

Поврзани вести

Украина прекина со преземањето на руски гас, изјави денеска украинскиот министер за енергетика и рударство Јуриј Продан пред седницата на Владата.

„Денеска не преземаме гас. Имаме уште време да го реализираме преземањето,“изјави Продан.

Тој објасни дека украинската страна не е задоволна со нивото на цената, која Гаспром ја одреди на 1 април.

Продан додаде дека Украина ќе води преговори со руската страна за враќање на старата цена од 268,5 долари за 1000 кубни метри гас која беше во првото тромесечје оваа година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести