среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Украина прогласи Ден на жалост

Про руските сепаратисти вчера кај градот Луганск соборија воен транспортен авион, при што загинаа 49 украински војници.

ukraina

Последни вести

Претседателот на Украина, Петро Порошенко, денеска прогласи Ден на жалост во Украина и порача дека ќе ги казни одговорните за соборувањето на транспортниот воен авион.

Порошенко побара детална анализа за причината што довела до евентуален пропуст во службата за безбедност и навести дека веднаш ќе има отпуштања.

Про руските сепаратисти вчера кај градот Луганск соборија воен транспортен авион, при што загинаа 49 украински војници. Авионот превезувал опрема, храна и војници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести