петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Украина се заканува со санкции за Горан Бреговиќ

bregovik

Последни вести

Министерството за надворешни работи на Украина бара итни санкции за музичарот и кантавтор Горан Бреговиќ, кој, како што наведува украинската новинска агенција УНИАН, без нивно знаење влегол во оваа земја.

Имено, Горан Бреговиќ на 25 март отпатувал во Симферопол на Крим, без да ја помине официјалната контрола на украинската граница, што, како што наведе портпаролот на украинското МНР Јевгениј Перебеинис, е казниво според законите на оваа земја.

„Законот предвидува 15 дневна затворска казна, парична казна и забрана за влез во земјата“, рече Перебеинис.

Концертот на Бреговиќ закажан за 16 мај во Киев е откажан, пренесува руската агенција ТАСС, а се разгледува и опцијата и за трајна забрана за влез на Бреговиќ во Украина, кој во Севастопол имаше промоција на албумот „Шампањ за Цигани“.

Бреговиќ изјави дека не е загрижен за можните санкции.

Најчитани вести