недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 1

Украина: Седум мртви во експлозија на рудник

Девет рудари се повредени во експлозијата

rudar

Поврзани вести

Седум рудари загинаа, а девет се повредени во експлозија на метан во еден рудник на јаглен во источниот дел на Украина, соопштиле денеска локалните медиуми.

Експлозијата се случила доцна синоќа во рудникот Севернаја во близина на градот Макејевка, околу 15 километри од Доњецк, стои во соопштението на украинското Министерство за вонредни ситуации.

Во украинските рудници, како и оние во другите поранешни советски републики, често се случуваат несреќи пред се’ поради лошата инфраструктура и непочитување на процедурите за безбедност.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести