петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Украина следната недела ќе потпише договор со ЕУ

eu-ukra1

Поврзани вести

Украинскиот претседател Порошенко денеска најави дека на 27 јуни ќе биде потпишан Договорот за асоцијација со ЕУ, а дека во следната недела ќе го испрати новиот шеф на дипломатијата во Луксембург за да им го претстави на министрите од Унијата мировниот план за источниот дел од државата.

– Тоа што долго го чекавме ќе се случи следната недела, изјави Порошенко.

Тој денеска го претстави новиот шеф на дипломатијата Павел Климкин. Климкин најави дека приоритети на украинската Влада се мировниот план за исток на Украина и асоцијација со Европската унија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести