четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Украина соопшти дека заробила десет руски војници

rusija-ukraina

Поврзани вести

Десет припадници на руската 98. Воздушно – десантска дивизија се заробени, објави украинската служба за безбедност (УБС).

Групата е заробена во близина на селото Церкалне, на околу 50 километри југоисточно од Доњецк.

Отворена е истрага по повод илегалниот премин на границата од страна на вооружени руски граѓани, се наведува во соопштението на УБС.

Денеска во Минск е предвидено да се одржи состанок меѓу украинскиот претседател Петро Порошенко и рускиот претседател Владимир Путин, како и некои високи претставници на ЕУ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести