петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Украина: Срушен споменик на генералот Кутузов

Според припадниците на партијата „Свобода“ овој историски лик нема никаква поврзаност со историјата на Украина

mihail kuruzov

Поврзани вести

Во Украина е срушен и споменикот на еден од најголемите генерали во руската историја, Михаил Кутузов, кој му нанел голем пораз на Наполеон, пренесуваат тамошните медиуми.

Скулптурата од постаментот ја отстраниле општински работници, а потоа постаментот бил целосно уништен.

Според информациите на локалните медиуми, на местото каде што бил споменикот на Кутузов ќе биде подигнат нов, посветен на жртвите од протестите со кои што од власта е симнат претседателот Виктор Јанукович.

Украинската националистичка партија „Свобода“, која ја имаше клучната улога во протестите во Киев, се обидувала да го отстрани овој споменик од 2008-ма година, тврдејќи дека тоа нема никаква поврзаност со историјата на Украина.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести