Свет

Украина: Убиен судија кој нареди куќен притвор зa демонстрантите

Украина: Убиен судија кој нареди куќен притвор зa демонстрантите

Украинскиoт судија, кој осуди  неколку учесници во демонстрациите на домашен притвор , беше убиен денеска  , соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.

Министерството соопшти дека Олександр Лободенко (34) е убиен ноќта меѓу понеделникот и вторникот во централниот  индустриски град Кременчук.

„Тој неодамна ги разгледа случаите на неколку лица кои учествувале во протестите и ги обвини за окупација на јавни објекти”, се вели во соопштението од полицијата.

Неколку десетици демонстранти беа уапсени за време на протестите што ја тресат  Украина од ноември минатата година, кога претседателот Виктор Јанукович одби да го потпише договорот со за придружување кон ЕУ.