петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Украина утре испраќа делегации во Брисел и Москва

ukrainski-premier

Поврзани вести

Утре украински делегации ќе заминат на одржување разговори во Брисел и Москва, соопшти премиерот на Украина Николај Азаров, пренесуваат локалните медиуми.

„Утре наша делегација заминува за Брисел и ние ќе ги продолжиме преговорите, кои ќе овозможат да се потпише договор за евроинтеграции при поволни услови за Украина. Овој аранжман беше постигната од претседателот и во моментов се формира делегацијата“, рекол премиерот.

„Паралелно со тоа, исто така утре, за Москва заминува друга делегација, бидејќи ние се стремиме да го зајакнеме нашето стратешко партнерство, ние сакаме да ги продолжиме трговско- економските врски со Русија“, истакнал Азаров.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести