среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Украина: Владата не ги исклучува разговорите со опозицијата за вонредни избори

Украинската влада не ја исклучува можност за разговори со опозицијата за вонредни избори, изјавил заменик премиерот на Украина, Сергеј Арбузов.

ukraina-demonstracii-ed

Поврзани вести

„Ние треба да преговараме“, рекол Арбузов, одговарајќи на прашањето дали смета дека одржувањето на вонредни парламентарни и претседателски избори би можело да биде решение за излез од сегашната ситуација во земјата, каде опозицијата секојдневно протестира и бара оставка од Владата.

„Кога ќе имаме официјален предлог, ние ќе преговараме со нив“, рекол Арбузов.

Неговата изјава следи по двонеделните протести во земјата против одлуката на Владата да се откаже од потпишувањето на договорот за приклучување кон Европската унија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести