четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Украинците масово бегаат во Русија

Федералната погранична служба на Русија во последниве две недели добила 143.000 барања за азил.

rusija-ukraina

Поврзани вести

Поради кризата и судирите Украинците масовно бегааат Русија.

Федералната погранична служба на Русија  во последниве две недели добила 143.000 барања за азил.

Од Руската федерална погранична служба  соопшти дека во јануари и февруари оваа година 675.000 жители на Украина преминаа на руска територија и бараат азил.

Според официјалниот попис од 2010 година, вкупно 1,9 милиони Украинци живеат во

Русија, иако Федералната миграциона служба само една година порано изјави дека тој број е далеку поголем, односно 3,5 милиони.

Валентина Казакова, шефица на отсекот за издавање на државјанство, изјавила дека луѓето се изгубени, исплашени и депресивни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести