вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Украинската армија побара од Јанукович да преземе мерки за решавање на кризата

ukrainaaa

Поврзани вести

Украинската армија го повика претседателот на земјата, Виктор Јанукович, да преземе итни мерки за олеснување на политичката криза.

„Остварувањето својата граѓанска позиција, вработените и војниците во украинските вооружени сили го повикуваат главниот командант да преземе итни мерки во рамките на постојното законодавство за стабилизирање на ситуацијата во земјата и постигнување на консензус во општеството“, се вели во соопштението на украинското Министерство за одбрана.

Претходно, министерот за одбрана на Украина истакна дека армијата нема да интервенира и ќе стои настрана од судирите меѓу демонстрантите и полицијата во центарот на Киев.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести