понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Украинската криза може да предизвика економски пад во Русија

rusia i ukraina

Поврзани вести

Кризата во Украина може да предизвика пад од 1,8 отсто на бруто домашниот производ на Русија во 2014 година, пренесе „АФП“, повикувајќи се на пресметки на Светската банка.

Според најлошото сценарио рускиот БДП ќе се намали за 1,8 отсто оваа година и за 2,1 отсто во 2015 година. Во извештајот на Светската банка се вели дека конечниот одраз на украинската криза врз руската економија ќе зависи од враќањето на довербата на бизнисите и потрошувачите и од геополитичките ризици.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести