среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Украинската опозиција бара ограничување на ингеренциите на Јанукович

janukovic

Поврзани вести

Украинската опозиција иницира спроведување на пленарна седница на Врховната Рада, со цел ограничување на ингеренциите на украинскиот претседател Виктор Јанукович, пренесе ИТАР -ТАСС , повикувајќи се на изјава на пратеникот на украинската опозициска партија „Баткивштина“, Александар Турчинов.

Турчинов истакнал дека нема да има напад на Врховната Рада.

„Сакаме да донесеме одлука што ќе го прекине крвопролевањето во земјата, а одлуката што ќе се донесе, ќе се однесува на ингеренциите на претседателот“, изјавил уште Турчинов, повикувајќи ги пратениците од владејачката Партија на регионите да дојдат на седницата.

„Ние ќе им гарантираме безбедност“, додал тој.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести