сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Украинската опозиција го осуди договорот меѓу Киев и Москва

klicko

Поврзани вести

Опозициските лидери во Украина побараа да дознаат што претседателот на земјата Виктор Јанукович и понудил на Русија во замена за инвестиции во украинската економија, пренесе „Би-Би-Си“.

Рускиот претседател Владимир Путин се согласил да купи украински обврзници во вредност од милијарди долари и да се намали цената на рускиот гас за Украина. Русија „омекна“ откако се обиде да ја наговори Украина да се повлече од ЕУ.

Опозицискиот лидер Виталиј Кличко, изјавил пред учесниците на проевропскиот протест во Киев дека Јанукович ја предал независноста на Украина.

„Тој ги предаде националните интереси на Украина, нејзината независност.Јанукович ја користи нашата земја како залог. Тој се согласил на помош од Русија за украинските фабрики, стратешко производство, воздухопловството и енергетскиот сектор. Сакаме да знаеме што точно заложил како гаранција и причините за тоа“, рекол Кличко пред толпата.

Кличко го повика украинскиот претседател за предвремени избори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести