понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Украинската опозиција бара смена на владата

Украинската опозиција, пред најавениот голем проевропски митинг во Киев, соопштила дека ќе преговара со претседателот Виктор Јанукович само доколку ја распушти владата и именува нова која што ќе биде посветена кон приближување на земјата кон Европската унија.

ukraina-eu-

Поврзани вести

Околу 20.000 демонстранти синоќа излегле на плоштадот на Независноста во Киев, каде што протестите против одлуката на Јанукович траат веќе три недели.

Организаторите повикуваат на масовни протести за денеска и очекуваат дека одзивот ќе биде голем.

Околу 300.000 лица учествувале на сличен протестен марш пред една недела. Насобраните биле бесни поради полициското насилство од претходните два дена.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести