петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Украинската опозиција започна формирање на независна власт во Киев

ukraina-saka-voeu

Поврзани вести

Од денес украинската опозиција започна формирањето на независна власт во Киев. Нејзините лидери би прифатиле преговори со власта, но само ако бидат веднаш казнети виновниците за насилството против мирните демонстранти, пренесуваат украинските медиуми.

Барањата на опозицијата се за ослободување на политичките затвореници, гонење на одговорните за крвавите настани на плоштадот, оставка на Владата и предвремени парламентарни избори, како и потпишувањето на спогодбата за асоцијација со Европската унија.

Лидерот на партијата „Слобода“, Олег Тјагнибок се обратил пред илјадниците собрани демонстранти на Плоштадот на независноста, дека опозицијата ќе создаде во Киев своја локална самоуправа.

„Тринаесет наши браќа беа осудени на два месеци затвор. Ние апелираме до меѓународната заедница да не поддржи, да го осуди крвопролевањето во Украина и да воведе персонални санкции против оние кои ги кршат човековите права, изјави Тјагнибок.

Утрово поголема група демонстранти повторно се обиде да ја блокира администрацијата на претседателот, но беше пречекана од густ полицискиот кордон и судирот беше избегнат.

Власта истакна дека е подготвена за дијалог, но претходно го отфрли, едното од главните барања на демонстрантите, за предвремени парламентарни и претседателски избори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести