вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Украинската војска ги отпочна нападите, убиени се четворица во Краматорск

Најмалку четири луѓе денес се убиени во кога патнички автобус на подрачје на градот Крамотрск на истокот на Украина отвориле оган, соопштиле локалните власти. Во нападот се повредени најмалку пет луѓе, некои и потешко, кои се превезени во локални болници,

kramatorsk_avtobus

Последни вести

Најмалку четири луѓе денес се убиени во кога патнички автобус на подрачје на градот Крамотрск на истокот на Украина отвориле оган, соопштиле локалните власти. Во нападот се повредени најмалку пет луѓе, некои и потешко, кои се превезени во локални болници, пренела Итар-Тасс.

Нападот уследил кратко откако претседателот Петро Порошенко прогласил крај на прекинот на огнот на истокот на земјата, попрецизно во областа на Доњецк и Луганск.

Едностраното примирје во Украина истече ноќеска, а за цел имало да им пружи шанса на проруските сили да се разоружаат и да започнат мировен процес.

Проруските сили, меѓутоа, не се разоружаа, заради несогласување околу барањата на украинскиот претседател да ги предадат клучните премини со Русија и да дозволат меѓународно надгледување на примирјето.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести