недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Украинската војска се подготвува за преземање на Доњецк

Ukrajinska-vojska

Поврзани вести

Безбедносите сили на Киев засега го отцепиле едното главно жаритше од Доњецк од второто во Лугански, соопштува портпаролот на украинската војска, а пренесува „Ројтерс“.

„Силите за антитерористички операции се подготвуваат за завршната фаза од ослободување на Доњецк. Нашите сили во целост го отсекоа Доњецк од Луганск. Работиме на ослободување на двата града, но подобро е прво да го ослободиме Доњецк, тоа е поважно“, вели Лисенко.

Борбите во Доњецк станаа пожестоки во текот на вчерашниот ден, по што владините сили продолжиле кон штабот на проруските сили кои се повлекле поради понудата на безусловно примирје кое било најавено во саботата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести