вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Украинската војска се повлече од аеродромот во Луганск

lugansk-luhansk-airport

Последни вести

Украинските воени сили се повлекле од аеродромот во Луганск по судирите со проруските сепаратисти.

Андриј Лисенко, портпаролот на украинската војска изјави дека повлекувањето било организирано.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пак, претходно изрази надеж дека учесниците на денешната средба во Минск ќе се согласат за условите за итен и безусловен прекин на огнот во источна Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести