Свет

Украинската војска се повлече од аеродромот во Луганск

Украинската војска се повлече од аеродромот во Луганск

Украинските воени сили се повлекле од аеродромот во Луганск по судирите со проруските сепаратисти.

Андриј Лисенко, портпаролот на украинската војска изјави дека повлекувањето било организирано.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пак, претходно изрази надеж дека учесниците на денешната средба во Минск ќе се согласат за условите за итен и безусловен прекин на огнот во источна Украина.