четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Украински премиер: Демонстрациите прераснуваат во државен удар

Антивладините протести во Украина имаат одлика на „државен удар“, „излегоа од контрола“ и нивните организатори користат „незаконски методи“ за да ја срушат власта, предупреди украинскиот премиер, Микола Азаров.

ukrainski-premier

Поврзани вести

„Ова што се случува ги има сите одлики на државен удар. Тоа е многу сериозно. Ние покажуваме трпение, но не сакаме нашите партнери да мислат дека се’ им е дозволено“, рекол Азаров.

Тој оценил дека „политичарите кои им се придружија на протестите ја радикализираа ситуацијата“ и дека „се’ е излезено надвор од контрола“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести