сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Украински радикали им се заканувале на претставници на Партијата на регионите

Украински радикални елементи им се закануваат со физичка елиминација на претставниците на опозициската Партија на регионите, изјави еден од партиските лидери Олександар Вилкул.

LENIN ukraina

Поврзани вести

Украински радикални елементи им се закануваат со физичка елиминација на претставниците на опозициската Партија на регионите, изјави еден од партиските лидери Олександар Вилкул.

Тој наведе дека во април и мај организирана група луѓе во маскирни униформи ги уништувале агитирачките пунктвои во Дњепропетровската Област и им се заканувала на луѓето со физичка ликвидација. Вилкул посочи дека акциите на овие луѓе , се „внимателно планирани“.

„Радикално настроени лица ги нападнаа агитирачките пунктови во Кривој Рог, ги урнаа и и ги претепаа луѓето, а еден од активистите на Партијата на регионите е избоден со нож“, истакна Вилкул.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести