четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Украинскиот премиер Јацењук поднесе оставка

jacenjuk

Поврзани вести

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук поднесе оставка поради распаѓањето на владејачката коалиција и блокирањето на владините иницијативи.

„Во врска со распадот на парламентарната коалиција, како и со неприфаќањето на неколку важни предлог-закони, ја соопштувам својата оставка“, рекол Јаценјук во Парламентот.

„Тоа што се случи денеска во Собранието ќе има многу сложени, ако не и драматични последици за земјата. Да даде Господ да грешам!“, додал премиерот во оставка.

Оставката на премиерот автоматски значи оставка на целиот состав на Владата, но актуелниот министерски кабинет ќе продолжи да работи до формирање на новата коалиција.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести