понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Украинските државни службеници не можат да стигнат до своите работни места

nemiri-ukraina

Поврзани вести

Вработените на украинскиот министерски совет не можат да стигнат до своите работни места поради блокадата на зградата, од страна на демонстранти во Киев, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

Државните службеници добиле наредба да се вратат во своите домови.

Зградата на украинскиот министерски совет, како и целиот владин комплекс е блокиран од многубројните демонстранти, како и од кордонот автомобили и автобуси на полицијата.

Поддржувачите на евроинтеграцијата на Украина од денеска започнаа генерален штрајк и ја блокираа владината зграда во Киев, откако во неделата над 100 илјади лица учествуваа во протестите со апели до Владата за предвремени избори, пренесе „АФП“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести