сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Украинските сили напредуваат на истокот на земјата

crimea-ukraine

Последни вести

Украинските сили ги освоија градовите Старомихајловик и Краснохоровк, изјави портпаролот на Националниот совет за одбрана и безбедност, Андреј Лисенко.

Исто така на мапата која ја издал Националниот совет прикажани се подрачја од регионот Доњецк кои се под контрола на проруските бунтовници, како и одсечените делови на Луганск.

Кабинетот на самопоставениот градоначалник на Доњецк потврди дека има борби во областа Битјузов, додека самопрогласените власти од Луганск соопштиле дека им се ислкучени струјата и водата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести