вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Украинските тајкуни мост кон Русија?

ilustracija evra

Поврзани вести

Новото украинско раководство неочекувано ги повика олигарсите на помош, а дел од нив ги постави за гувернери на источните области во кои постои силна поврзаност со Русија.

Со своето богатство, влијанието и сопствен интерес за спречување на понатамошни судири тајкуните би можеле да бидат клучни за смирување на тензиите и одржување на контролата на украинските власти во областите каде што проруските активисти поттикнуваат сепаратистички идеали.

Одлуката најбогатите луѓе во земјата да се именуваат за гувернери на регионите со себе носи поголем ризик, а некои веруваат дека олигарсите можат да ги зацврстат своите положби и ги користат за лична добивка.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести