вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Украинското обвинителство бара листа на студентите од проевропските протести

ukraina-studenti

Поврзани вести

Украинското обвинителство побарало од раководството на Киевскиот универзитет, листа на студентите кои можеби учествувале во проевропските антивладини протести, соопшти весникот „Украинска правда“.

Обвинителите инсистираат на информации за студентите и наставниците, кои што отсуствувале од наставата, во период од 29 ноември до втори декември и тоа што е можно поскоро. Во наредбата се бара да се обезбедат и имињата на „поттикнувачите и активистите, што ги повикале студентите да учествуваат во масовните протести“.

Обвинителството побарало и информација дали се преземени мерки со кои им се забранува на студентите да учествуваат во протестните манифестации и ако се преземени, какви се тие.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести