Балкан

Урлале „Улцин е Косово!“ во Црна Гора, па завршиле во притвор

Урлале „Улцин е Косово!“ во Црна Гора, па завршиле во притвор
Урлале „Улцин е Косово!“ во Црна Гора, па завршиле во притвор

Петмина граѓани од Косово кои живеат во Германија, биле казнети по 300 евра казна бидејќи ноќта помеѓу неделата и понеделникот во Улцин извикувале нацистички пароли: „Улцин е Косово!“.

Групата Албанци е приведена откако на полицијата и било јавено дека го пореметуваат јавниот ред и мир извикувајќи „Улцин е Косово!“, „Црвено и црно!“ и „Факинг Србија!“.

Момчињата на шеталиштето во Улцин ја величеле т.н Ослободителна војска на Косово, извикувајќи и нивни пароли.

Покрај петмината Aлбанци казни заработија и жители на Улцин кај кои Aлбанците престојувале.

 

Прочитајте повеќе:
Косово бара членство во Интерпол
Дачиќ: Косово да стане членка на УНЕСКО е неприфатливо за Србија