среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Улица во Крива Паланка ќе се именува по Горан Илиевски, кој загина во Куманово

goran-ilievski1

Поврзани вести

На денешната седница на Советот на општина Крива Паланка беше изгласан предлогот за именување улица во чест на бранителот Горан Илиевски, кој загина во полициската акција во кумановската „Дива населба“.

Иницијативата за именување на дел од улицата Херој Карпош во кривопаланечката населба Бавчалак била поднесена од советничката Соња Мазаковска, а прифатена едногласно од сите советници.

Илиевски, кој по мајка беше со потекло од Крива Паланка, живееше во Гостивар. Во Министерството за внатрешни работи работеше од 2002 година, а загина во акцијата на безбедносните сили во Куманово како припадник на единиците за брзо распоредување.

 

Најчитани вести