петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„Уличен доктор“: Се преправа во бездомник и 22 години ги лечи луѓето на улиците

Но, сега неговиот великодушен потфат прерасна во национална мрежа на студенти по медицина и волонтери кои им помагаат на бездомниците пет дена во неделата.

doktor koj pomaga

Поврзани вести

Веќе 22 години докторот Џим Витерс ги посетува напуштените места, облечен како бездомник, и бесплатно ги лечи сите оние кои по игра на судбината останале без покрив над главата.

Во Питсбург го нарекуваат „уличен доктор“, а неговата амбулатна е неговиот ранец, а болните луѓе ги лечи таму каде што престојуваат.

„Прво што ми падна на памет е бројот на луѓе кои живеат во нехумани услови под мостовите и останати зафрлени места. Кога почнав да ги лекувам сфатив колкав број од нив живеат со најразлични болести и повреди кои никој не ги третира. Некои од нив имаат рак исто како и многу други луѓе“, рекол овој доктор со големо срце.

Неговата мисија започнала во 1992 година, додека во болницата работел како специјалист.

И покрај силната волја да им помогне на сиромашните и бездомниците во Пенсилванија, му недостасувала „улично“ знаење за да може да им пристапи. По долготрајната потрага се здружил со поранешниот бездомник Мајк Салоусон кој му помогнал да ја стекне потребната доверба меѓу бездомниците.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести