четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Улични борби во Луганс

journalist-rossiya-channel-injured-by-mine-near-conflict-zone-lugansk

Поврзани вести

Во центарот на источниот украински град Луганс се водат улични борби меѓу владините сили и проруските бунтовници.

Луганск, еден од упориштата на проруските бунтовници во Источна Украина, е под контрола на сепаратистите од април.

Вчера биле откриени петнаесет тела на местото на ракетниот напад врз колона бегалци крај градот.

Операцијата за пребарување на тела била прекината поради борбите.

Украинската Влада ги обвини за нападот бунтовниците, додека тие демантираа оти стрелале врз бегалците.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести