вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Умерен земјотрес ја погоди северна Калифорнија

stock-footage-seismograph

Последни вести

Геофизичкиот институт на САД соопшти дека земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтер синоќа го погоди крајбежјето на северна Калифорнија.

Првично беше соопштено дека интензитетот на земјотресот бил со 5,1 степен.

Земјотресот бил на само 17,2 километри под морското дно, со епицентар на 65 километри југозападно од градот Јорика.

Националниот центар за предупредување од цунами соопшти дека потресот не предизвикал големи бранови.

Нема информации за евентуални настрадани или за предизвикана материјална штета.

Најчитани вести