недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 12

Умре Зевс, најголемото куче на светот

zevsdog

Последни вести

Почина Зевс, кучето од расата германска дога, кое ја носеше титулата најголемо куче во светот и се запиша во Гинисовата книга на рекорди.

Тој беше висок неверојатни 112 сантиметри.

1zevsdog

Зевс беше тежок 70 килограми, точно колку еден просечен човек, а исправен на предните нозе достигнуваше висина од 2 метри.

Тој го собори рекордот на Џинот Џорџ, кој исто така беше од расата германска дога.

2zevsdog

Сопствениците на Зевс велат дека многу ќе им недостасува, истакнувајќи дека зад грубата надворешност, тој бил многу мирно и послушно куче.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести